I kada odlaziš, odlazi sa stilom



           Vrijeme zapošljavanja od završetka školovanja do penzije u jednoj firmi odavno je prošlo. Većina ljudi danas mijenja posao češće nego prije, neki žele, neki moraju, ali jedno je svima zajedničko – odlaze.

           A odlasci nisu laki. Nikada ni neće biti. A upravo to kako odlazimo, govori o nama, ne kao radnicima, već kao ljudima.

           Kako će izgledati rastanak zavisi od mnogo faktora – situacije, šefa, okolnosti… Ukoliko želite da odete zato što niste zadovoljni odnosima u timu i, generalno, međuljudskim odnosima, može da se desi da vam se javi želja da pojedinim osobama kažete nešto što ste možda prećutali dok ste bili zaposleni. Da im sve saspete u lice. Zašto to nije dobro? Pa, realno, pubertet ste odavno prerasli, i trebalo bi da ste dovoljno sazreli da izbjegavate takve situacije, jer kada malo bolje razmislite, one vam ništa pozitivno neće donijeti. Ako mislite da ćete se bolje osjećati… možda samo u tom trenutku. Onda nastupa kajanje.

           Umjesto toga, recite samom sebi: “Ja sam dama/džentlmen, zrela sam osoba i tako ću se i ponašati”. Ponovite to sebi nekoliko puta. Svaki put kada vas obuzme unutrašnji monolog pun bijesa i gorčine. Ako ne radi, lupite se po obrazu. Bolje i to nego da se sjutra kajete zbog izgovorenih riječi, da okrećete ili spuštate glavu kada na ulici sretnete bivše saradnike ili da vaš ispad dođe do novog poslodavca, što složićete se, nije baš najbolja preporuka.

           Ako uspijete onda postoji nekoliko stvari koje treba da uradite prije nego što kažete “zbogom”. Ako ne, onda je za vas ovaj tekst završen.

Recite na vrijeme šta namjeravate

           Ako ste odlučili da odete, korektno je da kažete bar dvije nedjelje do mjesec dana ranije. To nekada nije pitanje lijepog vaspitanja ili pažnje koju treba da ukažete ljudima sa kojima ste radili, već je možda predviđeno ugovorom koji ste potpisali, tako da obratite pažnju i na to.

Ostavku dajte lično

           Kako smo se svi više puta uvjerili da je ovaj svijet mali, velika je vjerovatnoća da vaš budući poslodavac zatraži mišljenje vašeg bivšeg šefa o vama. Zamislite šta će nadređeni nove firme misliti o vama kad sazna da ste samo poslali mail, ostavili ostavku na stolu, bez razgovora, bez komunikacije ili još gore, da se samo jednog dana niste pojavili na poslu. Ne samo što ne zvuči lijepo, već u novu firmu ulazite sa reputacijom neodgovorne, nevaspitane i nekorektne osobe. Dakle, uvijek, ali uvijek je bolje da ostavku dajete lično, sem ako poslodavac ne živi na drugom kraju svijeta, što je malo vjerovatno.
Kada saopštavate svoju odluku šefu, ne budite osoba koju će zažaliti što su ikada zaposlili. Budite radnik kojeg bi rado zadržali u kolektivu. Jer, ono što radite najglasnije govori o vama.

Odlazni intervju obavite odmjereno

           Ukoliko se desi da imate odlazni intervju sa nekim iz odsjeka za ljudske resurse, nema potrebe da to shvatite kao priliku da “otvorite dušu” i izjadate se svom kolegi kako su svi loši i kako ništa ne valja. Šta god da je razlog vašeg odlaska iz firme, ovo je situacija u kojoj treba da budete diplomatični i navedete svoje razloge za odlazak na umjeren način. Ukoliko ste našli novi posao, možete da kažete da ste drugi posao prepoznali kao nastavak svog profesionalnog napredovanja.
A, ako je razlog odlaska loš odnos sa kolegama, onda postojeći kolektiv predočite kao mjesto koje više nije optimalno za vaš dalji napredak u karijeri.
Naravno, ne morate da lažete, možete da navedete ono što bi moglo da se koriguje za ubuduće i tako budete konstruktivni, ali jedno zapamtite, niste sa drugaricom na kafi i ne ogovarate bivšeg momka.

Iza sebe ostavite red i uputite kolege u posao

           Ok, možda biste najradije pobjegli iz te kancelarije, na poslu koji više ne želite da radite. Ali, zapamtite – na muci se poznaju junaci, i zato izdržite još taj kratak period, završite šta treba i svojim kolegama budite na raspolaganju za sva pitanja prije nego što odete. Možete čak da budete tako divni i zapišete sve šta je možda ostalo nedovršeno i šta bi bilo dobro završiti u narednom periodu kako bi se poslovanje nastavilo po planu i neometano.

            Većina ovoga bi trebalo da se podrazumijeva, ako ste ozbiljni u svom poslu. Nije lako otići, ali je još teže ostati tamo gdje se više ne osjećaš kao da pripadaš. Zato budite iskreni prema sebi i ne činite drugima ono što ne biste željeli da učine vama.

            E da, srećno!