Lider se ne rađa - on se postaje

Mnogi od nas žele i teže da dođu na lidersku poziciju. Vrlo često se ispostavi da je lakše doći na neko čelno mjesto, nego se na njemu zadržati. A zašto? Zato što mnogi misle da se sa liderskim osobinama rađa, da je dovoljno da smo lav u horoskopu ili da nosimo gen nekog djede generala.

Međutim, uspješni lideri se ne rađaju - oni to postaju naporanim radom, posvećenošću i razvojem određenih ključnih navika. Oni se izdvajaju svojom sposobnošću da inspirišu, motivišu i usmjeravaju svoje timove ka postizanju zajedničkih ciljeva.

Dobrog lidera krase:

Neustrašivost

Lider mora da zna da donosi teške odluke. Ali neustrašivost nije u smislu one bahate neustrašivosti – uradiću ja tako pa makar po cijenu glava mojih ljudi. To je zapravo nepromišljenost. Neustrašivost lidera je spremnost da stane ispred svih kada je teško i donese važnu odluku, čijih posljedica je svjestan.

Dobra komunikacija

Menadžeri moraju dobro da komuniciraju sa zaposlenima, timom, saradnicima. Zbog čega? Iako imaju ideju kako neki posao treba da izgleda, kako neki projekat treba da se odradi, ali moraju da znaju to da prenesu na saradnike – da se ne desi da saradnici zamišljaju projekat na jedan način i da rade u jednom pravcu, a zamišljeno je potpuno drugačije. Komunikacija kao takva mora da se uči i dobri lideri moraju da znaju da komuniciraju sa svojim saradnicima ukoliko žele da se sav posao odvija kako treba i kako je zamišljeno. Efikasna komunikacija podrazumijeva ne samo sposobnost izražavanja vlastitih ideja i vizija, već i sposobnost slušanja i razumijevanja drugih. Visoko uspješni lideri znaju kako jasno da  prenesu svoje ciljeve i očekivanja svojim timovima, šta motiviše članove tima da se angažuju i daju svoj maksimum. 

Samopouzdanje

Lideri moraju da budu dovoljno samopouzdani da se prosto na njima vidi da nešto što treba da urade čine jednostavno i bez dvoumljenja.  Naravno,  svako od nas može nekada da pogriješi pa samim tim možemo da donesemo i pogrešnu odluku. No bez obzira na to, dobar lider sa samopouzdanjem mora da donosi sve odluke. Visoko samopouzdani lideri vjeruju u svoje sposobnosti i znaju kako da se nose s nesigurnostima koje mogu nastati tokom vođenja organizacije. Ovo samopouzdanje se prenosi na njihove timove, njime inspirišu članove da vjeruju u svoje vještine i doprinose. Samopouzdanje lidera pomaže da se izgradi stabilnost i pouzdanost, a istovremeno podstiče kreativnost i inovaciju. Takvi lideri su spremni da preuzmu rizik kad je to potrebno, često postavljajući nove standarde i otvarajući put prema uspjehu za sebe i svoje timove. 

Predanost poslu

Predanost poslu zapravo znači da lider pokazuje svojim ljudima kako nešto treba uraditi. Ne u smislu da im pokazuje detalje svakog zadatka, nego prosto da oni u njemu vide osobu koja je spremna da uradi sve ono što govori njima, da vide da je to osoba koja stoji iza svoje riječi. Samim tim će zaposleni mnogo lakše, mnogo predanije i sami da pristupaju svom poslu.

Podjela posla i timski rad

Dobar lider, dobar menadžer, dobar šef mora da zna i da može da delegira posao. Dakle, da daje svom timu zadatke, da stoji iza te odluke i da se ne plaši da će te zadatke tim uraditi kako treba, jer time kao lider daje povjerenje ljudima da će oni uraditi zadatak i da će firma i posao da funkcionišu.  Velika greška je kada lideri misle da sve moraju sami da urade, da to niko  sem njih neće znati dovoljno dobro da uradi. To čak može da bude jako pogubno.

Pozitivan stav

Ljudi koji moraju da donose odluke treba da imaju pozitivan stav prema onome što rade. To će neupitno prenijeti i na zaposlene i na kolektiv, što će se odraziti na opštu radnu atmosferu tima.

Preuzimanje odgovornosti

Lider je osoba  koja će zaista stajati iza svojih odluka u potpunosti, pa čak i ako se neka od njih pokazala kao pogrešna. Bilo da je u pitanju podjela zadataka, ulaganje, proizvodni proces… Ljudski je reći da ste pogriješili, da to što ste odlučili nije bilo dobro.

Organizacija

Lider mora uvek da bude i organizator. On na neki način treba da sagledava cjelokupnost svog poslovanja, svog tima, tržišta, načina rada... Lider mora da zna kako da organizuje posao tako da on teče, da nema zastoja ili praznog hoda.

Empatičnost

Empatija je nešto što mora da krasi dobrog lidera. Naravno, empatija je automatski povezana sa određenim psihološkim momentima – dakle, dobar lider bi trebao da bude ujedno i dobar psiholog. Što bolje poznaje ljudsku psihu utoliko će sigurno bolje sarađivati sa ljudima. Empatični lideri grade snažne međuljudske odnose, podstiču povjerenje i stvaraju radno okruženje gdje se zaposleni osjećaju cijenjeno i inspirisano. Osim što pomaže u očuvanju pozitivnog duha u timu, empatija takođe pomaže liderima da bolje razumiju različite perspektive, što olakšava donošenje uravnoteženih i pravednih odluka. U konačnici, empatični lideri stvaraju organizacije koje su humanije, produktivnije i motivisanije za postizanje izvrsnih rezultata.

Etičnost

Etičnost nije osobina koja nužno osigurava novac, već, ukoliko je lider etičan, izgradiće dobar odnos sa zaposlenima. Raditi sa čovjekom koji ima morala je uvek mnogo bolje nego sa osobom koja zna da radi samo tako da je sebi najbitnija i da samo sebi grabi i da mu nije stalo ni do koga drugog. Istina, u današnjem poslovnom svijetu etičnost i moral nekada znaju da koštaju dobre zarade, ali dugoročno ostavljaju utisak da je pravi lider, pravi vođa na koga se zaposleni mogu ugledati.

Slađana Kovčin

Sladjana Kovcin LinkedIn